Vodné kaskády Zúgov

Jedno z najobľúbenejších miest obyvateľov Nových Zámkov. Zároveň miesto, kde príroda prehráva svoj boj s ľudskou chamtivosťou a ustupuje projektu malej vodnej elektrárne. Ich pôvodnú krásu je možné vidieť už iba na fotkách z minulého obdobia.

Nájdete ich na severovýchodnom okraji Nových Zámkov. Rieka Nitra sa nad vodnými kaskádami rozdeľuje na dve časti, tým je spôsobené, že sa tu nachádzajú až dve vodné kaskády. Následne sa rieka opäť spája do jedného celku a tečie po východnom a južnom okraji mesta. Mesto opúšťa na juho-západnej strane za lesoparkom Berek.

Miesto obľubujú najmä tí, ktorí sa radi prechádzajú. K vodopádom sa však dostanete aj autom, či na bicykli. Názov vodopádov je odvodený od maďarského slova zúgo, čo opisuje zvuk padajúcej, hučiacej vody. Kaskády vraj vznikli umelo, ako súčasť protipovodňových opatrení. Miesto obľubujú aj rybári, ktorí sa tu schádzajú najmä v letnom období.

Prístupová cesta pre motorové vozidlá sa nachádza na výpadovke v smere na Bánov. Je to posledná odbočka vpravo, asi 200 metrov za tabuľou mesta. Druhá možnosť je pre cyklistov a chodcov po hrádzi pri rieke Nitre.